جوان پهلوان!

توسط  علیرضا ربانی یکتازمان تقریبی مطالعه:   4 دقیقه
۲۹ اسفند ۱۳۹۸

هشدار: متن زیر حاوی نصایح پدر گونه است…دیگه خود دانید.

در طول تاریخ بشر، همه ی انسان ها-خواه یک کودک ، یا یک مادربزرگ از این مهربون هاش-آرزوها و اهدافی درزندگی داشته اند و دارند که یا بهش میرسیدند و یا نه. یکی آرزوش یه دوچرخه است ،یکی پول زیاد یکی هم یه حال خوب وآرامش برای خانواده اش.
ولی توی همه این گروه های سنی ، یک گروه همیشه در تاریخ با بقیه فرق میکرد والبته این گروه ، با انتخاب هاش سرنوشت یه ملت رو رقم می زد و هنوز هم میزنه.
افراد این گروه در اوج نشاط هستند، خیلی خوب مسائل رو یاد میگیرند و هر انسان یکبار(اون هم محدود ) فرصت داشتن چنین قدرتی رو داره تا خودش رو بسازه و آماده ، وارد مراحل بعدی زندگی بشه.
خب میدونم که میدونید با شما همگروهی ها، یعنی جوون ها هستم که الان با همدیگه وارد شدیم و از همه انسان های گروه های دیگه قوی تریم…
ما جوون ها اهداف کوچیکی نداریم؛معمولا می خواهیم شاخ غول بشکونیم، قله هارو فتح کنیم و این وسط حتی اگه شد انقلاب هم بکنیم! خلاصه اش می خواهیم خیلی بزرگ باشیم. ولی اگر یه جور دیگه هم به قضیه نگاه کنیم ، می بینیم زمانه جوری شده که انگاراین حرف ها شعاره و فایده نداره…فساد ها از هر نوعش زیاد شده و قدرتی که ازش حرف زدیم دست ما نیست..دست یه سری های دیگه است و ما زیر دست..و زیر دست ها هیچ وقت توانایی رد شدن از مرز ها رو ندارند.

برای اینکه ببینم میشه از مرز ها گذشت و ما زیر دست هستیم یا نه، بد نیست ببینیم جوون های دیگه چه می کنند.

گرتا تونبرگ

دخترِ نوجوان۱۷ ساله اهل سوئد، که به  نوعی از اوتیسم مبتلا است..خب توی گروهمونه،که چی؟
اهمیت این نوجوون به اینه که یه روز، مسئله ای به اسم تغییرات اقلیمی، مثل گرم شدن زمین ،از بین رفتن درخت ها و.. برای تونبرگ مهم میشه و سعی میکنه با اعتصاب کردن و نرفتن به مدرسه شروع کنه.کم کم سعی می کنه  پدر و مادرش رو از سفر با هواپیما ،به دلیل وجود کربن در سوخت ، منع کنه وحتی جلوی پارلمان سوئد اعتراض میکنه؛و از همه مهم تر سخنرانی اش در اجلاس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در نیویورکه ،که خیلی از توجه ها رو به خودش جذب کرد..و البته اعتراض اش.. اعتراض به قدرتمندانی مثل سیاست مدارها، که  نمی خواهند مشکلات رو حل کنند.
این فعالیت های اصلاح طلبانه تا جایی جدی شد و ادامه پیدا کرد که مجله تایمز شخصیت سال ۲۰۱۹ رواین خانم نوجوان انتخاب کرد؛و در نهایت اقدامات اش باعث تغیراتی در قوانین،ایجاد کمپین و افزایش سفر با راه آهن نسبت به هواپیما شد.
حال سوال این جا است که چرا تونبرگ؟سخنرانی های مربوط به محیط زیست ،معمول هست و حتما سخنران های بهتر از تونبرگ بوده اند.نکته این جا است که یه جوون توی حرفاش صداقته؛اوضاعش شاید خوب نباشه ولی نا امید نمی شه. نگران آینده است و مهم تر از این ، نیرو و انگیزه حل مشکل و فرصت احیا و رسیدگی به مسئله رو داره و یه انتخاب داره..فرصتی که آینده ساز باشه.

فیلم سه درصد

در این سریال که داستان آن درآینده رخ می دهد ، جامعه به دو گروه تقسیم می شوند.یک گروه با نود هفت درصدِ جمعیت نسبت به کل جمعیت و دیگری با سه درصد .و گروهی که سه درصدِ جمعیت را تشکیل می دهند کسانی اند که به منابع اصلی دسترسی دارند . (همون هایی که فکر میکنیم نفوذ نا پذیراند).  از سوی دیگر تنها راه برای ورود به این سه درصد، گذر از امتحانی است که برای جوان هایی که به سن بیست سالگی رسیده اند،ترتیب داده اند، تا افراد شایسته با معیار های سه درصدی ها انتخاب شوند.نکته بسیار جالب داستان این است که انتخاب با جوان ها است ،برخی شرکت می کنند تا سه درصدی ها سرنوشت ساز آن ها باشند، و برخی زیر بار ظلم نمی روند و پرچم عدالت خواهی بلند می کنند. وتنها گروهی که قادر به رهبری مردم و تغییر این ساختار هست ، جوانهای ۲۰ ساله ای هستند که می کوشند نظم سلطه را بشناسند تا همه مردم، اعم از پیر و جوان را از بی عدالتی نجات دهند. حال ممکن است حتی یکی از این ها، معلول حرکتی هم باشد.

غلامرضا تختی

وقتی کارش رو به این خاطر رها کرد که جایی که در اون کار می کرد، اجازه به خونه رفتن و دیدن مادرش رو بهش نمیدادند، شاید فکرش رو هم نمی کرد که احترام به مادرش،شروعی باشه برای قهرمانی های پی در پی دردنیا.
تختی کسی هست که توی باشگاه پولاد از مربی اش یادگرفت نباید هدفش، برد و باخت توی کشتی باشه ، بلکه باید هدفی بالاتر داشته باشه.و انتخاب کرد تا برای خدا و کمک به مردم و شاد کردن دلشون  کشتی بگیره ،اعتبار ملی برای ایران بیاره و زندگی اش برای خدا باشه . جوونی اش رو توی همین راه گذاشت و انتخاب اش رو کرد.بعد از اون علاوه بر مردمی که بهشون شبانه روزی کمک می کرد، دنیا هم در مقابلش تعظیم کرد؛ و البته غلامرضا جلوی مادرش.
توی زلزله بوئین زهرا با بلند کردن عَلَم کمک به مردم سیل زده ،باعث شد تا مردم اعتماد کنند ،کمک کنند و مردم منطقه بوئین زهرا، از دردشون کاسته بشه.
و جهان پهلوان با انتخاب بزرگ و اراده اش زندگی هایی رو تغییر داد وهمچنان می دهد.

حاج قاسم سلیمانی

در حد مولانا نیستم ولی اوضاعم جوریه که میگه:
شمس تبریزی ،تو خورشیدی ،چه گویم مدح تو    صد زبان دارم چو تیغ، اما به وصفت الکنست

قهرمان ها هیچوقت تموم نمی شوند و هر نسل قهرمانان خودشو داره. پهلوان کسیه که اهمیت جوونی اش رو میدونه،از تلخی های دنیا نا امید نمی شه، میدونه الان وقت انتخاب کردنه ، بازی کردن ها و حواس پرتی ها وقتش تموم شده و برای هدفش می جنگه. خلاصه که قهرمان ها یکی از ما جوون ها هستند.یک جوان پهلوان.
همه ی ما شانسشو داریم ..شانسمون برای رسیدن به اهدافِ یکسان ، شاید برابر نباشه ولی هدف ها برای رسیدن اند؛ برای یکی سخت تر، برای یکی آسون تر. خدا هست کهُ تلاشمون رو میبینه و دستمونو میگیره و صداقتمون رو میسنجه. الانه که باید حرکت کرد؛ وگر نه همیشه پیر میمونیم.فقط باید تصمیم درست رو بگیریم و خسته نشیم و ادامه بدهیم.
اگر می خوای جوون بمونی، شروع کن.

 

علیرضا ربانی یکتا
دانشجوی سال دوم دوره کارشناسی معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات

درمورد مطلبی که خوندید به ما بازخورد بدید!

(الزامی):

(الزامی):